bów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.
Profilaktyka próchnicy zębów
Profilaktyka jest obecna w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jej celem jest zapobieganie różnym chorobom i problemom zdrowotnym. Również w stomatologii profilaktyka jest osobną specjalizacją. Poprzez działania profilaktyczne w stomatologii ma się głównie na myśli zapobieganie próchnicy zębów, która jest najczęstszą chorobą dotykającą nasze uzębienie. Jak w każdej dziedzinie medycyny, tak również i w stomatologii, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podstawowymi działaniami z zakresu profilaktyki próchnicy zębów jest odpowiednia edukacja dotycząca utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. W profilaktyce stomatologicznej bardzo ważne jest właściwe szczotkowanie zębów, używanie odpowiedniej pasty zawierającej fluor oraz dodatkowo płukanie jamy ustnej płynami. Dobrze jest również używać nici dentystycznych, które pozbywają się resztek spomiędzy zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konkretnych działań profilaktycznych, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, żeby zasięgnąć rady.
Czy jest różnica między dentystą a stomatologiem
Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.
Kiedy udać się do stomatologa
Po pomoc do lekarza dentysty udajemy najczęściej wtedy, gdy boli nas ząb przez dłuższy czas lub kiedy ból jest na tyle silny, że gorzej nam się funkcjonuje. Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica zębowa. Jednak gabinety stomatologiczne zajmują się także różnymi innymi zabiegami, poza leczeniem ubytków próchniczych. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, ponieważ pomagają one szybciej wykryć problem, dzięki czemu łatwiej jest wtedy wyleczyć dany ząb. Jeśli odczuwamy bóle zębów lepiej jest nie zwlekać i udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, ponieważ im dłużej czekamy, tym trudniejsze czeka nas leczenie. Na wizytę do lekarza dentysty możemy się udać nie tylko w razie dolegliwości bólowych, ale też jeśli chcemy skorzystać z innych oferowanych usług. Gabinety stomatologiczne często posiadają w swojej ofercie wybielanie zębów czy też usługi z zakresu protetyki, takie jak zakładanie koron i licówek. Dobrze jest dbać o odpowiednią profilaktykę zębów, z tego powodu warto więc co jakiś czas umówić się na wizytę u dentysty.