Ogólnie o stomatologii - kilka porad - Stomatologiczny

Stomatologia Chorzów

Leczenie zapobiegawcze zębów u dzieci

Leczenie zapobiegawcze zębów u dzieci wykonywane jest w celu zablokowania rozwoju próchnicy oraz uratowania konkretnego zęba, który został zaatakowany przez próchnicę. Dentyści starają się o to, aby leczenie zębów u dzieci by

Ogólnie o stomatologii - kilka porad - Stomatologiczny Stomatologia Chorzów
ło bezbolesne. Najpierw sięgają po możliwość leczenia zębów ozonem, a następnie podejmują się wykonania leczenia zwykłego. Dzięki takiemu leczeniu dziecko nie musi odbywać większej ilości wizyt dentystycznych i stresować się przeżywaniem leczenia kanałowego. Jednak posiadane przez dentystów środki znieczulające pozwalają na wykonywanie bezbolesnego leczenia kanałowego, a tym bardziej na przeprowadzanie bezbolesnej ekstrakcji zęba, dlatego żadna wizyta u dentysty nie musi być dla dzieci uciążliwa.

Wady zgryzu u dzieci leczone są przez ortodontę. Zajmuje się on fachowym dobieraniem aparatu zębowego do uzębienia każdego ze swoich pacjentów. Posiada także uprawnienia do szlifowania zębów, jednak rzadko przeprowadza ekstrakcję zęba po to, żeby można było dopasować aparat ortodontyczny do stanu uzębienia dzieci. Takie działanie może zostać podjęte przez dentystę, który może zgodzić się na wyrwanie zęba mlecznego pod warunkiem sprawdzenia na zdjęciu rtg czy pod tym zębem kształtuje się już ząb stały. Zdarza się także, że wyrywa u dziecka zęby mleczne po prostu dlatego, że przeszkadzają one w rozwoju zębów stałych. Dentysta może również zająć się szlifowaniem zębów, które ma doprowadzić do ich skrócenia.


Usunięcie zęba

Ekstrakcja zęba, usunięcie, pot. wyrwanie zęba ? zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są generalnie stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Najważniejsze to przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania zębów czy zaawansowane stany paradontyczne. Czasami istnieje konieczność usunięcia całkowicie zdrowych zębów ze wskazań ortodontycznych lub w czasie przygotowania jamy ustnej do protezowania. Możliwym powikłaniem po ekstrakcji zęba jest suchy zębodół.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekstrakcja_z%C4%99ba


Przeprowadzanie zabiegu stomatologicznego


Zaniedbanie zębów wiąże się w większości z koniecznością ich poważniejszego leczenia. Jest to najczęściej leczenie kanałowe, lub też w poważniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. O ile są to zęby trzonowe to jedyny problem, jaki możemy mieć, to problemy z gryzieniem. Problem pojawia się, jeżeli usunięte zostają zęby z przodu, co wiąże się z mniejszą estetyką, jak również pogorszeniem pewności siebie. Osoby, którym został usunięty jeden ząb lub też kilka często nie chcą się uśmiechać. Z tego też względu, aby podnieść ich samoocenę, konieczne jest wstawienie nowego zęba. Tym już jednak zajmują się protetycy, którzy mogą odtworzyć ząb w postaci stałej, lub też w postaci ruchomej. Sztuczne zęby stałe są na pewno mniej kłopotliwe, ze względu na to, że wymagają takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby. W przypadku protez ruchomych pojawia się dodatkowa konieczność wyjmowania ich z ust i dodatkowego ich czyszczenia, jak również zakładania ich z powrotem. Jak więc widać, że dzięki najnowocześniejszym technologiom, mimo usunięcia zęba istnieje ratunek dla pustego miejsca po wyrwanym siekaczu czy trzonowcu.

Kiedy mamy zęby czujemy się pewni siebie i chętnie się uśmiechamy. Jeżeli jednak pojawi się jakiś problem i zęby trzeba usunąć ratunkiem może być protetyka zębów, dzięki której na miejsce dawnych zębów będziemy mieli sztuczne. Bez względu na to, czy zęby musiały zostać usunięte z powodu zaawansowanej próchnicy, nowotworów, czy też z powodu urazów mechanicznych, możemy udać się do stomatologa protetyka, który po wykonaniu specjalnego odlewu lub odcisku wykona nam odpowiednią protezę. Do wyboru będziemy jednak mieli albo zęby stałe, albo zęby ruchome. Każde z nich ma swoje wady i zalety i to, które z nich wybierzemy, zależy głównie od zasobności naszego portfela oraz od preferencji. Do wyboru wśród zębów sztucznych stałych mamy licówki, korony oraz mosty, natomiast z ruchomych to protezy częściowe lub pełne. Zarówno protezy stałe jak i ruchome są wykonane z różnych materiałów, jak na przykład mogą to być protezy porcelanowe, akrylowe czy też cyrkonowe. Bez względu jednak na to, jaką protezę będziemy mieli, na pewno na nowo będziemy mogli się uśmiechać.