owinieneś go zmienić i to jak najszybciej. Zrób to, zanim dorobisz się prawdziwej fobii. Popatrz na różne placówki dentystyczne w swojej okolicy, a najlepiej sam się do nich udać, by popatrzeć, która z nich mogłaby spełnić twoje oczekiwania.
A na pewno powinieneś zwrócić uwagę na sterylność i ogólny wygląd gabinetu. Dentysta musi cię po nim oprowadzić i pokazać ci - jeśli tylko wyrazisz taką ochotę - wszystkie sprzęty i poszczególne urządzenia. Patrz na ogólną schludność placówki. Jeżeli uznasz, że jest ona estetyczna, uporządkowana i higieniczna, zapewne twoje przypuszczenia będą zgodne z rzeczywistością. A to bardzo ważne, by zabiegi stomatologiczne były przeprowadzane w odpowiednich warunkach. W przeciwnym wypadku mogą one zagrażać twojemu zdrowiu, a czasem nawet i życiu.
Dobry dentysta sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o tym, iż kiedykolwiek wcześniej się go bałeś. Od tego momentu bez żadnych problemów będziesz dbać o swoje zęby.
Dzięki temu dzieci ze szkół i
W dużej części obowiązkowych placówek edukacyjnych mieści się gabinet dentystyczny. Dzięki temu dzieci ze szkół i przedszkoli mogą korzystać z profilaktyki i leczenia zębów. Od najmłodszych lat przyzwyczają się do tego, że wizyta u dentysty nie jest przykrym doświadczeniem, ale czymś zwykłym i koniecznym.
W przedszkolach i szkołach często odbywa się tzw. fluoryzacja, czyli zabieg wzmacniający szkliwo zębów. Dentysta w ten sposób zapewnia dzieciom możliwość łatwego zadbania o zdrowie jamy ustnej, nawet jeśli na co dzień używają pasty do zębów z niską zawartością fluoru. Inną metodą poprawiającą aspekt dbałości o zęby jest dostęp do regularnych kontroli w gabinecie - zupełnie za darmo, w czasie pomiędzy lekcjami. Wykryte wcześnie ubytki można prawie bezboleśnie wyleczyć bez szkody dla funkcjonowania i wyglądu uzębienia.
Wyposażenie szkolnych gabinetów dentystycznych bywa różne, ale i tak prawie każdy stomatolog leczący dzieci dysponuje niezbędnym sprzętem pozwalającym na wykonywanie istotnych zabiegów profilaktycznych i leczniczych. Niekiedy poza lekarzem dentystą w szkole zatrudniona jest też pielęgniarka lub higienistka, która pomaga w jego pracy.
Inni twierdzą że stomatolog to w
Z jakiegoś powodu, jednym z najczęstszych lęków, jakie odczuwamy jako społeczeństwo, jest... Lęk przed wizytą u stomatologa. Dlaczego tak się dzieje? Istnieją różne teorie, mniej lub bardziej przekonujące. Prawda jest jednak taka, że każda z osób, która decyduje się na to, by odwiedzać gabinet dentystyczny najrzadziej, jak to tylko możliwe, będzie miała szereg własnych argumentów na poparcie swojego - dość irracjonalnego - zachowania. Dentysta dla wielu ludzi nie jest po prostu ulubionym lekarzem. Inni twierdzą, że stomatolog to w ogóle nie jest lekarz... Ilu ludzi, tyle podejść. Warto jednak pamiętać, że zadaniem dentysty jest dbanie o nasz zdrowy uśmiech. Sami możemy dbać o niego najlepiej, jak potrafimy, jednak kontrolne wizyty są czymś naturalnym, powszechnym i nie należy się ich obawiać! Jeśli spotkaliśmy się z tym problemem w rodzinie i ktoś z naszych bliskich celowo unika wizyty u dentysty (i nie wynika to zwyczajnie z jego zapracowania lub zwykłego braku czasu), to dobrze byłoby porozmawiać i wytłumaczyć tej osobie, że popełnia błąd, rezygnując ze spotkania ze swoim stomatologiem.
Co zatem w takim przypadku robić?
Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).